Klub založený v roku 1912

FUTBALOVÝ KLUB SLAVOJ TREBIŠOV

Hodnotenie sezóny s trénerom Ondrejom Desiatnikom

Druholigová sezóna 2020/2021 je minulosťou. O jej priebehu sme sa rozprávali s hlavným trénerom A-mužstva Ondrejom Desiatnikom.


Začnime od samotného úvodu. Pán tréner, vy ste do Trebišova prišli tesne pred začiatkom novej sezóny a v tíme sa nachádzalo iba minimum hráčov. Bolo mužstvo nakoniec vyskladané podľa vašich predstáv?

Na začiatku to bola veľmi ťažká situácia. Keď sa pozriem na súčasný káder, tak tu ostal iba Begala, Ilinjo a Issa. Všetci ostatní boli noví a mužstvo sa muselo skladať nanovo. Ja osobne som tu volal 50 hráčov a nikto tu nechcel prísť. Prezident klubu povedal, že sa budeme uberať cestou mladých hráčov a ja som to rešpektoval, hoci by sa nám 2-3 skúsenejší hráči zišli. Chlapci sa však zomkli a myslím si, že ukázali perspektívu.

S akými cieľmi ste vstupovali do súťaže a čo vám ukázali úvodné zápasy sezóny?

Za cieľ sme si dali získať 20 bodov v jesennej časti, čo sa nám o 2 body nepodarilo, hoci na konci jesene tam bola šanca či už s Mikulášom alebo Púchovom. Hlavným cieľom však bolo udržať 2.ligu pre Trebišov.

Po skončení jesennej časti, v ktorej sme obsadili 9.miesto ste avizovali, že bude dôležité stabilizovať káder. Aj napriek tomu došlo počas zimnej prestávky k pomerne rozsiahlej obmene kádra. Aké boli príčiny a aký to malo dopad na mužstvo v jarnej časti?

Pre mňa sú najväčším problémom legionári, ktorí nespĺňajú určité kritériá. Buď budú robiť to, čo od nich očakávam a budú šľapať alebo sa bohužiaľ budeme musieť rozlúčiť. Aj preto došlo po jeseni k výraznejšej obmene mužstva a nakoľko sme mali málo hráčov, museli sme znova doplniť káder. Priestor dostalo viacero hráčov z 3.ligy a myslím si, že sa tu vytvoril celkom dobrý kolektív.

Trebišovskí fanúšikovia neboli v minulých rokoch zvyknutí na taký vysoký počet gólov v zápasoch Slavoja ako tomu bolo v tejto sezóne. Aký herný štýl ste vštepovali svojim zverencom?

Herný štýl je jasný, hrať futbal s vysokým napádaním, dostupovaním hráčov a agresivitou. Hlavne v domácich zápasoch sa nám to darilo a vďaka tomu sme držali krok s Banskou Bystricou, Košicami či Podbrezovou.

Smerom dopredu sme vedeli byť nebezpeční, za všetko hovorí 47 strelených gólov, čo predstavovalo 6.najlepší útok v súťaži. O viac než polovicu z nich sa postaralo naše nigérijské duo Issa – Kanu. Boli práve títo dvaja hráči najväčšími ťahúňmi mužstva?

Vysoký počet gólov vychádza práve z toho herného štýlu, ktorý som už spomenul. Issa a Kanu boli bezpochyby veľkým prínosom pre naše mladé mužstvo. Aj keď sa im nie vždy úplne darilo, tak súperovi hráči mali pred nimi rešpekt a to nám pomáhalo. Kanu sa stal objavom sezóny a ako záložník aj najlepším strelcom, a to je pre Trebišov výborná vec, ktorá neviem, či sa vôbec ešte niekedy zopakuje.

Na druhej strane sme však mali 3.najslabšiu obranu, keď sme v 28 zápasoch dostali až 48 gólov a najmä v jarnej časti sme často inkasovali po štandardkách. Kde hľadať príčiny?

Treba povedať, že my sme vzadu mali veľmi mladých hráčov, ktorí sa učia, potrebujú hrať a zbierať skúsenosti. Problém bol s výkonnosťou týchto hráčov, ktorá bola kolísavá. Mužstvu by sa zišiel nejaký skúsený stopér, ktorý by vedel tých chlapcov zadirigovať, a tým zlepšiť organizáciu hry v ťažkých zápasoch, ktoré v druhej lige určite sú.

Počas celej sezóny sme v domácom prostredí podávali solídne výkony, no zo súperových ihrísk sme brali body iba sporadicky. Čím to bolo spôsobené?

Pre mňa je to absolútne nepochopiteľné. Akonáhle sme prekročili tabličku Trebišov, tak mužstvu chýbalo nasadenie, pohyb a hlavne kvalita. Deväť získaných bodov je pre mňa veľké sklamanie.

S čím ste počas tejto sezóny boli spokojný a v čom ste videli rezervy?

Určite som spokojný s domácimi zápasmi, v ktorých sme fakt ukázali to, čo od chlapcov aj očakávam. Na druhej strane naši mladí hráči toho smerom dopredu veľa nevymysleli, nebyť Issu a Kanua, tak by sme asi neboli tam, kde sme.

V tomto súťažnom ročníku sme napokon skončili na 10.mieste, čo je vyrovnanie maxima zo sezóny 2017/2018. Prevláda spokojnosť alebo ste verili v ešte o niečo lepšie umiestnenie?

Bohužiaľ sme nezvládli posledné tri zápasy sezóny, v ktorých sme získali iba jeden bod, a to nás stálo lepšie umiestnenie. V priebehu sezóny som veril, že by sme mohli skončiť do 8.miesta. Prvoradým cieľom však bola záchrana a to sme splnili. Treba poďakovať prezidentovi klubu Edovi Janoškovi, mestu Trebišov, športovému riaditeľovi Maťovi Čižmárovi, sponzorom a aj všetkým zamestnancom klubu, ktorí vytvárajú priaznivé podmienky pre fungovanie klubu v tejto neľahkej dobe. Podiel na konečnom 10.mieste majú aj všetci hráči, ktorí počas sezóny odišli a samozrejme aj im treba poďakovať.

Pre vás to bola vôbec prvá sezóna v druhej lige. Čo vám ukázala z pozície trénera? Má druhá liga svoju kvalitu?

Druhá liga má určite svoju kvalitu, hoci som osobne čakal vyššiu úroveň po futbalovej stránke. Nechcem byť kritický, ale z môjho pohľadu, ak chceme slovenský futbal posunúť, tak kvalita súťaže by mala byť ešte o niečo vyššia.

Poznáme dnes mená hráčov, ktoré u nás už s určitosťou nebudú pokračovať v ďalšej sezóne? Na čo sa bude treba zamerať počas letnej prestávky?

Ako už bolo medializované, tak Kanu odchádza do Michaloviec. Ostatným hráčom som povedal, že ak majú niečo lepšie, tak nech nám to prídu povedať do očí a my im v tom brániť nebudeme. Počas letnej prestávky sa bude treba zamerať na stabilizáciu kádra a fyzickú pripravenosť hráčov.

Pridať komentár