Klub založený v roku 1912

FUTBALOVÝ KLUB SLAVOJ TREBIŠOV

Pavol Vereb, strelecká ikona Slavoja Trebišov

Dnes si predstavíme Pavla Vereba, rodáka z Čeľoviec, ktorého možno považovať za zlatú streleckú ikonu trebišovského futbalu.

Vôbec nepreháňame

s tvrdením, že Pavol Vereb je ikonou trebišovského futbalu. V časoch svojho pôsobenia na Slavoji si užíval pozornosť fanúšikov na každom kroku. Pravidelne ich zobúdzal svojimi gólmi, oni ho zdravili vždy a všade a jeho meno skloňovali vo všetkých pádoch.

Pavol Vereb sa narodil 26. júla 1936 v obci Čeľovce. Futbal hrával asi ako každý jeden chlapec z jeho vtedajších kamarátov. Ako mladíka si ho vyhliadli vo VSS Košice, kde futbalovo napredoval. Vďaka pôsobeniu vo VSS si už v mladom veku zahral na slávnom štadióne českého Bohemiansu, známeho ako Ďolíček. Až prišiel nástup na vojenskú službu.

Vereb sa rozhodol pre Trebišov

Narukoval do Varnsdorfu, kde hrával divíziu. Dá sa povedať, že takmer pravidelne bol pod drobnohľadom futbalových skautov. Do svojich radov ho chcela získať pražská Sparta i ďalšie české kluby, on sa však rozhodol pre návrat domov. Hráčom trebišovského Slavoja sa stal presne 1. januára 1958. Môžem povedať, že už natrvalo, hoci záujem zo strany ostatných klubov neustával. V publikácii venovanej oslavám 100. výročia futbalu v Trebišove sa sám Pavol Vereb vyjadril, prečo ostal v trebišovských farbách: “Cítil som sa tu dobre, Hneď po mojom príchode sme postúpili do divízie, čo bola v tej dobe súťaž na úrovni dnešnej tretej ligy. Iba raz sme z nej vypadli, ale kým som tu hral a neukončil kariéru, bojovali sme v druhej najvyššej súťaži o ktorú tu bol veľký záujem.”

Vereb spomína aj na niekoľkotisícové návštevy trebišovského futbalového štadiónu. “Do hľadiska prišlo neraz aj štyri alebo až päťtisíc divákov, ktorí videli dramatické stretnutia. Doma sme vyhrávali zápasy aj o tri-štyri góly. Napríklad v druholigovom stretnutí so Slovanom B sme prehrávali 0:2, ale potom sme vyrovnali a v priebehu niekoľkých ďalších minút strelili aj víťazný gól. Dva z nich som dal, na jeden som prihral.”

Ľavá, pravá či hlava, na tom nezáleží

Pavol Vereb mal zakončovateľskú krv. Góly dával ľavou nohou, pravou nohou, ale i hlavou. Ako sám tvrdí, najčastejšie ľavačkou, hoci nebol typický ľavák. Štatistiky si neviedol, existujú však záznamy o tom, že v jednej sezóne strelil 32 majstrovských gólov, ďalších 15 v priateľských zápasoch. Podľa jeho slov métu sto majstrovských gólov určite prekročil.  O jeho streleckom umení svedčí aj fakt, že od svojho príchodu až do svojho odchodu bol ligovým kráľom trebišovských strelcov. Ešte aj v poslednej sezóne ich strelil 12.

1 Komentár

  1. václav besler

    poznám osobne p.Vereba, človek s veľkým srdcom. Posledná časť článku je napísaná v minulom čase… v meste ho ľudia zdravili… Aj dnes ho zdravíme! P. Vereb predsa žije v našom meste, je vitálny a chodí do mesta!
    Ďakujem za porozumenie

Pridať komentár