Klub založený v roku 1912

FUTBALOVÝ KLUB SLAVOJ TREBIŠOV

Sedem krížikov bývalého predsedu VsFZ J. Balucha

J_BaluchPatrí medzi živé funkcionárske ikony trebišovského futbalu. Tento ľudový šport, ktorý je na zemplínsku nížinu priam šitý na mieru, získal aj rodáka z Kolinoviec. Natrvalo. A tak z učiteľa zo Spiša sa stal funkcionár Slavoja. Nie hocijaký. Ján Baluch prišiel v roku 1960 klubu iba na ročnú výpomoc, ale stal sa z neho na dlhých 19 rokov kľúčový a uznávaný funkcionár, akého by postupne brali všade.

KOŠICE. Hoci v tých časoch o manažéroch u nás sa ešte ani nesnívalo, on bol tajomník práve s takými schopnosťami. Od vstupu na futbalovú scénu upútal organizátorskými schopnosťami, vedel, akou kľúčovou postavou je dobrý tréner, výborná organizácia klubovej činnosti, jednoducho, čo všetko otvára vrátka k úspechom. Jeho liek na funkcionársku krízu v klube platil, lebo počas jeho éry Slavoj hral v II. lige, či v I. SNL zväčša poprednú úlohu.

Klopali na ligovú bránu
Nový tajomník vykročil rázne a Trebišov stál na čoraz pevnejších nohách. V druholigovej spoločnosti, aj v časoch, keď vznikla moravsko-slovenská skupina, si Slavoj počínal úspešne, hoci v pelotóne sa objavili aj celky s bývalou ligovou vizitkou. Zásluhou výborných trénerov Ing. Jozefa Karela, Bela Malagu, Štefana Nadzama či Mikuláša Komanického mužstvá, s ktorými pracovali, vzbudzovali všade rešpekt. A nielen to. V klube vyrástli viacerí kvalitní hráči, ktorí počnúc Pivarníkom, Mantičom Š. Tóthom, Olejárom, Dankom, Štepánkom, Jánom Novákom ml., M. Čechom a ďalšími obliekali ligové a niektorí i reprezentačné dresy.

Výborný organizátor
Po klubovej činnosti to skúsil ako funkcionár na vyššom poschodí. Štyri volebné obdobia bol predsedom trebišovského ObFZ a dlho aj podpredsedom Východoslovenského futbalového zväzu, kde po smrti Gejzu Princa zasadol aj na predsednícku stoličku, čím bol vyše pol roka aj viceprezidentom SFZ. Kus práce urobil i pri organizovaní medzištátnych futbalových stretnutí hlavne v Košiciach, a tiež pri príprave akcie rozhodcovská píšťalka, ktorá patrila medzi najvýznamnejšie spoločenské podujatia v tomto období. Veľký podiel na úspešnej organizácii mal Ján Baluch, bez ktorého si to v meste pri futbalových alebo iných významných podujatiach už ani nevedeli predstaviť. Pomohol aj pri výstavbe krytej plavárne a iných športovísk,  takmer všade okolo športu zanechal svoj rukopis. Nik sa teda nemôže čudovať, že ho zdobia všetky najvýznamnejšie športové ocenenia, o futbale ani nehovoriac. Je ich skutočne veľa, ale zďaleka nevystihujú to, čo urobil pre radosť veľkej futbalovej rodiny a v prospech trebišovského športu, ktorý sa stal pre neho väčšou srdcovou záležitosťou ako pre mnohých rodákov, lebo darmo, bez lásky to nejde. Nuž, pri jubilejnej sedemdesiatke, ktorú oslávil v nedeľu (17.6.), si zaslúži dnes okrem veľkého vinšu zdravia, potlesk a uznanie za všetko, čo pre šport a hlavne futbal urobil nielen v Trebišove, ale i v celom východoslovenskom regióne.

Zdroj: Korzár, Eugen Magda

Jankovi Baluchovi želáme aj za webový portál www.slavojtrebisov.sk k okrúhlemu jubileu hlavne pevné zdravie.

Pridať komentár