Klub založený v roku 1912

FUTBALOVÝ KLUB SLAVOJ TREBIŠOV

Chceme hrať pekný futbal a pohybovať sa v strede tabuľky

Druhá liga sa už o 2 týždne opäť prihlási o slovo a zimná príprava našich futbalistov je v plnom prúde. O jej doterajšom priebehu, pohyboch v kádri, fungovaní klubu aj o vyhliadkach do jarnej časti sme sa rozprávali so športovým riaditeľom klubu Martinom Čižmárom.

Zimnú prípravu sme odštartovali medzi prvými, čo sa týka klubov druhej ligy. Ako prebieha a čo vám ukázali doterajšie 2 prípravné zápasy?

Bohužiaľ kvôli situácii spojenej s koronavírusom sa jesenná časť druhej ligy nemohla odohrať podľa plánovaného programu. Mali sme 40 – dňovú odmlku a súťaž sa dohrávala v decembri. Aj preto sme začiatok zimnej prípravy naplánovali na 4.januára, keďže jarná časť kvôli núteným posunom odštartuje už 13.februára. Všetci hráči dostali individuálne plány a museli splniť požadovanú záťaž v týždennom mikrocykle. Prípravných zápasov sme bohužiaľ veľa neodohrali, lebo v momentálnej situácii, ktorá panuje na Slovensku, je možné hrať iba s klubmi, ktoré hrajú rovnakú súťaž alebo vyššiu. A čo nám ukázali? Keďže sme hrali iba 2 zápasy proti Košiciam a Podbrezovej, tak priestor na nejakú hlbšiu analýzu hráčov nebol. Keď chcete vhodne doplniť káder, potrebujete vidieť hráčov v plnej 90 – minútovej záťaži a vo viacerých dueloch. Aj preto je káder stále v pohybe a posnažíme sa ho čo najlepšie vyskladať, aby sme boli stopercentne pripravení na Dubnicu.

Vo zvyšnej časti prípravy boli v pláne duely s Vranovom a Humenným, ktoré sa však vzhľadom ku známym okolnostiam nebudú môcť odohrať. Ako bude teda vyzerať náš zostávajúci program?

Keďže súťaže od tretej ligy a nižšie sú odstavené od tréningového procesu, tak nám to výrazne narušilo náš plán prípravných zápasov. Nateraz nemáme dohodnuté žiadne ďalšie stretnutia, všetko je v štádiu riešenia. Musíme hľadať medzi prvou a druhou ligou a možno nastane situácia, že si zopakujeme zápasy s Košicami či Michalovcami. Kvôli nariadeniam vlády iné možnosti nie sú, nakoľko ostatné súťaže majú zákaz.

Prejdime k momentálnemu stavu kádra. Do prípravy sa nezapojil brankár Adrián Knurovský a prednedávnom sa rozhodol opustiť náš klub aj Dávid Špak. Kde hľadať príčiny týchto odchodov?

Myslím si, že každý hráč by si mal zachovať charakter a mať nejakú úctu ku klubu, ľuďom v ňom a uvedomiť si, čo mu ten klub v ktorom bol, dal. Som o tom presvedčený a tak to je, že klub Slavoj Trebišov má vďaka prezidentovi Eduardovi Janoškovi – ľudom a podporovateľom ako pán Hasan, Kundrát, Krucovčin, Urban, Gazdag či celej správnej rade vytvorené nadštandardné podmienky, čo sa týka zázemia, rehabilitácie, starostlivosti o hráča. Samotné finančné ohodnotenie nie je premrštené, skôr skromnejšie, no záväzky voči hráčom sú plnené podľa dohody na 100%. Výrazná pomoc prichádza aj od mesta Trebišov a primátora Mareka Čižmára, ktorý celkovo podporuje šport v našom meste. To je merítko spoločnosti, to je obrovská podpora vidieť detí sa hýbať a robiť dobrú reklamu mestu a reprezentovať ho na domácom či zahraničnom poli. Keď vám hráč nemá ani snahu oznámiť, že si vybral inú cestu, možno iný klub, tak to zamrzí. Dodnes nevieme v klube, čo je s Aďom Knurovským. Čo sa týka Dávida Špaka, tak ten nám pred zápasom s Košicami oznámil, že naň odmieta nastúpiť, lebo sa nechce zraniť pred tréningom v Komárne. Pritom to je stále hráč Trebišova a Trebišov mu vytvoril špičkové podmienky, bez akýchkoľvek podlžností. Úsudok si vytvorte sami. Vybrali si túto cestu a my im želáme všetko dobré v osobnom či futbalovom živote. V klube urobíme maximum pre to, aby sme v ňom mali hráčov, ktorí si vážia značku Slavoj Trebišov. Chceme ísť cestou vlastných odchovancov a mladých hráčov, ktorí budú kmeňovými hráčmi s následným posunom vyššie. Pre klub by to bola skvelá reklama a taktiež finančný zisk pre ďalší rozvoj a prácu s mládežou.

Na druhej strane do prípravy zasiahlo aj niekoľko nových hráčov. Rysujú sa už nejaké mená, ktoré by nás mohli posilniť?

Stále sme vo fáze pozorovania, musíme vhodne doplniť 2 – 3 hráčov do skladačky z jesene. Určite nás tlačí topánka na poste stopéra. Nie je to odchodom Špaka, ktorého si myslím, že dokážeme nahradiť. Tento problém riešime už celú jeseň, potrebujeme na tomto poste konkurenciu. Taktiež potrebujeme hrotového útočníka, ktorý je silný chrbtom k bráne, šestnástkový, gólový. Určite došli niektorí zaujímaví hráči, či už Mišo Vilkovský, Roman Kovalčík alebo staronový Lukáš Kulich. Ide o hráčov, ktorí sú lídrami z nižšej treťoligovej súťaže, ale nie vždy sa pozlátko ligoce. Vravím, že kvalitných a talentovaných hráčov je dosť aj v nižších súťažiach, ktorí stoja oveľa menej ako nejaký drahý ligový hráč, ktorý má premrštené finančné predstavy a Trebišov možno berie ako nútené zlo. Príklad môžeme vidieť vo Francúzovi Mariem, ktorý bol vynikajúci technický futbalista, ale charakterovo, kabínovo či pracovitosťou bohužiaľ nezapadol. Jeho cesta spoločne s Tereshchenkom a Predragom bola v klube ukončená a ich vlastnosti boli rovnaké. Žiadne príchody momentálne nie sú definitívne, všetci hráči sú na skúške.

Okrem skúsenejších futbalistov dostalo šancu ukázať sa aj viacero mladých hráčov, ku ktorým patrí aj dvojica Jiho – Kim z ďalekej Kórey. Ako sa sem dostali?

V decembri minulého roka sa nám podarilo nadviazať spoluprácu s Kórejským futbalovým zväzom za účelom podpory mládeže a pôjde o materiálnu a finančnú podporu smerom do nášho klubu. Podmienkou je účasť 2-3 kórejských hráčov v našom áčku alebo U19, ktorí budú podporovaní ich zväzom a u nás dostanú európsku futbalovú školu. Taktiež sa budú uskutočňovať výmenné pobyty našich chlapcov. Táto dohoda je uzatvorená na jeden rok, po roku sa prehodnotí spokojnosť oboch strán.

Jarná časť druhej ligy odštartuje už 13.februára, pre nás domácim zápasom s Dubnicou. S akými cieľmi do nej pôjdeme?

Od leta máme v klube stanovené jasné pravidlá, došlo k určitým zmenám aj na funkcionárskych stoličkách a myslím si, že klub sa za pol roka posunul úplne iným smerom ako predtým. Tréner Desiatnik priniesol do klubu nový a dravý vietor a ja som s jeho prácou veľmi spokojný. V jarnej časti sa chceme prezentovať pekným futbalom a pohybovať sa v strede tabuľky. Pred sezónou nás každý podceňoval, bral nás ako nutné zlo cestovať niekde na východ do Trebišova, no rýchlo pochopili, že Trebišov je dnes úplne inde vďaka všetkým ľudom v klube, mestu, hráčom, lebo sme začali pracovať koncepčne a inak. Už zápas s Dubnicou bude pre nás asi najdôležitejší z celej jarnej časti. Verím, že tento zápas jari zvládneme a že náš 12.hráč – náš verný fanúšik bude môcť byť poblízku a spoločne pôjdeme za trojbodovým cieľom s rýchlou, kolmou a dravou hrou počas celých 90 minút. Taktiež verím, že každý jeden hráč bude mať v tom momente len žlto – modré srdce a urobí maximum pre svoj klub. Lebo či je zo Stropkova, Sniny alebo Spišskej, jeho klub je žlto – modrý a jeho myseľ musí byť nastavená len na túto farbu. Táto farba mu dáva živobytie, táto farba mu dáva možnosť posunúť sa niekde inde, kde si môže zabezpečiť svoj ďalší rast a futbalovú kariéru a my budeme len radi, že sme mu k tomu pomohli.

Na záver by som chcel poďakovať všetkým podporovateľom, ľuďom, ktorým záleží na klube a podporujú nielen A – mužstvo, ale aj našu talentovanú mládež v tejto ťažkej dobe. Obrovský rešpekt pred vami, veľmi si to vážim a vážime a sme vám vďační. Ďakujeme!

1 Komentár

  1. Jaroslav Repiský

    Prajem veľa úspechov v jarnej odvete aby hráčov obchádzali zranenia, hlavne covit 19 a boli v zdraví pripravený v dobrej nálade na každý zápas. Keď sa budú futbalom baviť určite sa dostavia dobré výsledky. Kto má futbal v srdiečku ten odovzdá na ihrisku to najlepšie pre svoj klub čo v ňom je aj o jednej nohe. Na záver, kde je dobrá partia a ťahá za jeden koniec povrazu vždy to dobre dopadne. Váš nový fanúšik zo stredného Slovenska.

Pridať komentár